Kurs ceremoniarza
Celem kursu jest przygotowanie takich osób w parafii, które pomogą kapłanom w przygotowaniu liturgii (zwłaszcza niedzielnej i świątecznej). Program kursu obejmować będzie zagadnienia z liturgiki (rok liturgiczny, formularze mszalne, kolory szat liturgicznych, itp.), zasady poprawnego wykonywania różnych funkcji liturgicznych, obrzędy Mszy św. (OWMR), zwłaszcza uroczystej i pontyfikalnej, ceremonie Triduum Paschalnego i posługę w czasie rozmaitych nabożeństw.
Jakie zadania spełnia ceremoniarz podczas liturgii?
- Podąża w procesji wejścia przed lub nieco za celebransem.
- W czasie liturgii słowa zasiada blisko celebransa głównego. Podczas liturgii eucharystycznej, jeżeli nie ma koncelebransów, stoi obok celebransa przy ołtarzu, nieco oddalony do tyłu, aby podkreślić, że nie należy do koncelebry.
- Przeprowadza próbę zespołu w terminie odpowiadającym jego członkom. Na próbie, w której uczestniczy każdy spośród usługujących, muszą być wyjaśnione wszystkie wątpliwe kwestie;
- Czuwa nad liturgicznymprzebiegiem całości obrzędów wykonywanych przez posługujących i nad zachowaniem poszczególnych ministrantów. W razie potrzeby dyskretnie interweniuje;
- Rozkłada kielich, gdy ministranci ołtarza odbierają dary, przyniesione w procesji przez wiernych.
- Obsługuje mikrofon (włącza, reguluje, przenosi, podaje i trzyma);
- Podaje celebransowi dodatkowe modlitwy i teksty, nie zawarte w księgach liturgicznych (komentarze, ogłoszenia itp.);
- Czuwa nad całością liturgii i interweniuje w sytuacjach nietypowych, gdy coś zakłóca normalny przebieg liturgii;
- Formuje procesję na początku i na końcu (z precentorem - pomocnikiem ceremoniarza, odpowiedzialnym za procesje);
- Daje znak do rozpoczęcia czynności liturgicznych za pomocą odpowiednich komend liturgicznych;
- Rozpoczyna modlitwy w zakrystii przed i po liturgii;
- Ceremoniarz może też pełnić funkcję Animatora, który pomaga opiekunowi ministrantów w formacji członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Musi wykazywać się dużą wiedzą oraz umiejętnością pracy z dziećmi i młodzieżą.
W kursie uczestniczyć może ministrant lub lektor będący uczniem szkoły średniej, posiadający autorytet wśród młodszych ministrantów, odznaczający się gorliwością
w służbie ministranckiej, dobrą moralnością i pobożnością.
Warunki uczestnictwa w kursie
- Dobra opinia we własnym środowisku ministranckim czy lektorskim.
- Posiadanie podstawowego wykształcenia w zakresie czynności liturgicznych, funkcji liturgicznych i okresów w roku liturgicznym.
- Przynajmniej 5 lat w czynnej służbie ministranckiej, przy czym wiekowo nie mniej niż 15 lat (ukończona szkoła podstawowa).
- Potwierdzony systematyczny udział w katechezie szkolnej przez katechetę, wskazane jest takżę świadectwo duszpasterza akademickiego w przypadku studentów.
- Pozytywna pisemna opinia o kandydacie napisana przez ks. Proboszcza lub ks. Opiekuna.
Zajęcia odbywać się będą podczas czterech spotkań weekendowych co dwa lata w Wyższym Seminiarium Duchownym w Opolu Nowym k. Siedlec, ew. w Bursie Szkolnej im. Stanisława Kostki w Siedlcach lub w Domu Pielgrzyma w Pratulinie.
Pierwszy kurs ceremoniarza jest zaplanowany w październiku 2021 roku. O szczegółach będziemy informować bliżej terminu rozpoczęcia.
Zapisu na kurs dokonuje ks. Proboszcz lub ks. Opiekun tylko poprzez formularz na stronie. Koszty uczestnictwa ponosi parafia, z której jest zgłoszony osoba na kurs ceremoniarza.
Ks. Tomasz Koprianiuk DDSL