Tworzymy bazę danych duszpasterstwa ministrantów w diecezji

Podstawą pracy jest dobra komunikacja i informacja

Jakiś czas temu księża dziekani i proboszczowie wszystkich parafii naszej diecezji otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące życia liturgicznego w dekanacie i parafii. Dane te, opracowane przeze mnie pozwolą na szybką komunikację

W najblższym czasie planujemy: 

 1. Wdrożyć jeden program formacji ministranckiej w całej diecezji, opierając go na starym, sprawdzonym programie oazowym dla służby ministranckiej (szczegóły wkrótce w zakładce "formacja liturgiczna");
 2. Rozpocząć (w miarę możliwości) pracę z ministrantami i lektorami w oparciu o małe grupy, na początek skupimy się mocniej na pracy z kandydatami;
 3. Chcemy w każdym dekanacie umożliwić ministrantom o odpowiednim stażu i przygotowaniu kurs lektorski. Po dopracowaniu szczegółów opublikujemy sposób pracy i konspekty pracy w dekanacie. Odpowiedzialnym za szkołę lektora młodszego byłby dekanalny referent ds liturgii. Na zakończenie szkoły lektora uroczystego błogosławieństwa dokona w katedrze biskup siedlecki Kazimierz Gurda;
 4. W następnym roku szkolnym planujemy rozpocząć regularne, coroczne sympozja liturgiczne dla lektorów i kongresy dla ministrantów, obok oczywiście sprawdzonych spotkań takich jak koczowisko czy liga ministrancka; 
 5. Będą także dni skupienia i rekolekcje powołaniowe dla młodzieży. 
 6. Będziemy także prosić wszystkich opiekunów ministrantów oraz osoby odpowiedzialne w grupie ministranckiej (np. prezesi) o aktywność na facebooku służby liturgicznej . Będzie bardzo dobrze, kiedy wszelkie przejawy naszej działalności znajdą się jako przykład pracy i źródło pomysłów dla innych; Również jest już możliwość przesyłania filmów do diecezjalnego kanału Youtube (np. poprzez dysk w chmurze i link na adres email, bądź messenger, ikonka do kontaktu na dole po prawej stronie)
 7. Również w rejonach w diecezji będą cyklicznie organizowane szkoły lektora. 

Wszystkich księży opiekunów ministrantów, jak również samych ministrantów, ich rodziców zapraszamy do współpracy. 

xTK, DDSL

 

Do pobrania:

W katedrze wracamy do zbiórek

Kandydaci na start!

Okazuje się, że chłopcy czekali na ten dzień, w którym mogą przyjść na zbiórkę ministrancką. Jeszcze jako kandydaci, ale wkrótce już otrzymają komże. Reżim sanitany nieco utrudnia, ale nie czyni niemożliwym. Trzeba chcieć. Odwagi, niech kościoły parafialne zaczną tętnić na nowo służbą ministrantów od kandydata aż po lektora. 

Transmisja Mszy św. z katedry

Bądźmy w duchowej łączności

 

Warsztaty liturgiczno-muzyczne

Porszewice

Jeśli w parafii istnieje schola dziecięca lub młodzieżowa albo jest plan, by taka powstała to zapraszamy na III edycję warsztatów liturgiczno-muzycznych, które odbędą się w ośrodku w Porszewicach, archidiecezji łódzkiej

Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zapraszamy członków duszpasterstw młodzieżowych, wspólnot działających przy parafiach, Ruchu Światło-Życie, Służby Liturgicznej, zespołów muzycznych oraz wszystkie osoby indywidualne zainteresowane tematem. 

Wszystkie trzy dni warsztatów będą przepełnione duchem wspólnoty, modlitwy i wszechstronnego rozwoju. Warsztaty są dedykowane dla wszystkich osób, które ukończyły 15 rok życia (oczywiście do ukończenia 18 roku życia wymagamy pisemnej zgody rodzica) i przeznaczone są dla wokalistów, jak i instrumentalistów.

DBAMY O PAŃSTWA BEZPIECZEŃSTWO:
Nasz ośrodek posiada certyfikat Obiektu Bezpiecznego Higienicznie. W trosce o bezpieczeństwo Gości stosujemy się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

ZAPISZ SIĘ poprzez formularz: 

PROWADZĄCY:
Paweł Bębenek
Jakub Tomalak
Piotr Pałka
Katarzyna Młynarska

ORGANIZATOR:
Ośrodek Rekolekcyjno-Konferencyjny w Porszewicach

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2020 r. (gwarancją zapewnienia miejsca jest opłata za udział w warsztatach max do 7 dni od zapisu). Maksymalna liczba osób 100.

KONTAKT:

Agnieszka Podgórska
 604 654 634
  warsztaty_porszewice@wp.pl

Do pobrania:

W Kolegiacie w Garwolinie ruszyły zbiórki ministranckie!

Czy w ślad za Kolegiatą pójdą kolejne parafie?

23 maja w Kolegiacie w Garwolinie odbyła się zbiórka ministrancka, w czasie której odkrywaliśmy  symbolikę wnętrza kościoła, np. obrazy, ołtarze czy freski . Wiele uwagi poświęciliśmy Maryi Pannie, która patronuje miesiącowi jako nasza Królowa.

Informację i zdjęcia nadesłał Jan Pielak

 

Kandydaci do ołtarza. Gotów?

Kiedy kandydat zakłada komżę, wiele się zmienia...

Przyjęcie komży to ważna chwila w życiu kandydata na ministranta. Zanim to nastąpi, kandyat przechodzi całoroczną formację. Uczy się od starszych jak służyć, poprzez przyglądanie się. Na zbiórkach ćwiczy podstawowe funkcje ministranckie. 
 
Dzielmy się tym, co robimy 

 

Zapraszamy do dzielenia się tym wydarzeniem z nami wszystkimi, współtworzącymi stronę Diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej.

 
Przekażcie swoje zdjęcia

 

Prosimy o nadsyłanie zdjęć z uroczystości obłóczyn, niech radość parafialna będzie naszą wspólną radością!
Dziękujemy za nadesłane już zdjęcia. Można je przesyłać na adres centrum@ddslsiedlce.pl lub poprzez udostępnienie linku do zdjęć z własnej chmury. Link wysyłamy na messengera (dostępny 24h na dole strony). Będziemy publikować wszystko w aktualnościach. 

 
Uwaga! Nadchodzi konkurs

 

W celach  promocyjnych zapraszamy wszystkich ministrantów i lektorów do konkursu "Nasza Drużyna czyli Służba Liturgiczna od zakrystii". Zobacz na stronie głównej w aktualnościach lub wydarzeniach. 

Ks. Tomasz Koprianiuk DDSL

Do pobrania:

Zbiórka ministrancka w Starym Opolu

Po wielu tygodniach przebywania w izolacji czas na reality, czyli spotkajmy się!

W parafii Stare Opole na nowo odbywają się spotkania ministranckie pod kierunkiem ks. Piotra Grzebisza, opiekuna grupy. Ciekawe, czy Was trochę ubyło, czy wszyscy wrócili do służby przy ołtarzu Pana? Niezależnie jak jest, dziękujemy, że chcecie spotykać się jako członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich ministrantów, szczególnie ze Starego Opola razem z ks. Piotrem. 

Wniebogłosy znowu nadają!

Po długiej przerwie katedralna schola Wniebogłosy wznawia swoją aktywność

Każdy, kto choć raz przyszedł w niedzielę do katedry na godz. 12.00
miał okazję usłyszeć dziecięcy śpiew.

Na pierwszy  rzut oka niewidoczni, jednak dobrze słyszalni

 

Ubrani w piękne, czerwono-złote stroje wyśpiewują chwałę Jezusowi. Aktualnie w scholii dziecięcej mamy 59 dzieci, regularnie uczestniczących w spotkaniach formacyjnych i lekcjach śpiewu. Wejście do scholii nie jest tak trudne, jak się wydaje. Niektórzy sądzą, że konieczne są niebywałe wokalne umiejętności. Tymczasem dzieci przychodzące do scholii nieraz nawet nie umieją jeszcze czytać. Ze śpiewem też różnie bywa. Jednakże czas spędzony razem na próbie, obiedzie daje z czasem piękne rezultaty w postaci osobistego rozwoju i kształcenia słuchu muzycznego.

 

Ostatnio, ze względu na stan epidemii musieliśmy chwilowo zawiesić działalność.
Ale szybko wracamy do życia. 

Każde spotkanie to czas na katechezę, wspólne bycie razem, lekcja śpiewu z panem Adamem, organistą katedralnym i obiad na zakończenie. Zaczynamy o godz. 9.30, kończymy ok 12.30. Oprócz standardowych spotkań dzieci od czasu do czasu wychodzą do kina, na basen czy w inne ciekawe miejsca. Troszczymy się, aby ferie i wakacje były okazją poznania Boga poprzez organizację rekolekcji. Dzieci chętnie uczestniczą w wyjazdach feryjnych i wakacyjnych (Murzasichle, Białka Tatrzańska, Korbielów, Pieniny). W przyszłym roku planujemy wyjazd w Bieszczady. 

 

 
Jako parafii bardzo nam zależy, by od dzieciństwa to miejsce było bliskie naszym najmłodszym parafianom.  Podobnie jak ministrantom również i dzieciom w scholii zapewniamy dobrą formację ludzką, biblijną i liturgiczną. Pamiętamy o dzieciach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że dzieci są chętne dać koncert kolęd, czy wziąć udział w  nabożeństwach parafialnych czy rekolekcjach.

 

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w scholii wszystkie dzieci. Do niektórych docieramy poprzez szkołę, kiedy robimy tzw. nabór szkolny. Dobrym czasem wejścia do scholii jest moment po przyjęciu I Komunii św. Czasem zachęcamy po kolędzie. Można też i tą drogą - zachęcamy, drzwi są otwarte. Jedyne, co wymagamy to systematyczność i współpraca z rodzicami. Z czasem to przynosi piękne owoce wiary i pomaga we wzroście duchowym dziecka. 

xTK

Skupisko lektorskie za nami!

Z obostrzeniami, ale owocnie

Skupisko lektorskie to nowe, oryginalne wydarzenie Diecezji Siedleckiej, organizowane przez Duszpasterstwo Powołań przy Wyższym Semianrium Duchownym

Moc wrażeń i duchowych przeżyć towarzyszyło chłopakom, którzy wzięli udział w skupisku lektorskim. Mimo obaw związanych z epidemią koronawirusa podjęli wyzwanie. Przy pomocy kleryków i ks. Macieja spędzili z Jezusem na modlitwie i dobrej rozrywce 24h. 

Czego doświadczyli? 

Koronka do Bożego Miłosierdzia
Wycieczka po Seminarium Duchownym
Eucharystia
Turniej piłki nożnej z klerykami
Film pt. „Największy dar”
Biblijny rachunek sumienia
Milczenie z Jezusem – czas silentium
Warsztaty z podziałem na grupy
Spotkania z klerykami

Bardzo dziękujemy Wyższemu Seminarium Duchownemu na ręce ks. Rektora za poprowadzenie tego wydarzenia, a także Duszpasterstwu Powołań na czele z ks. Maciejem Majkiem.

Zapraszamy do galerii zdjęć al. Marcina Suleja

Nowi ministranci w katedrze

Staż kandydacki zakończony. Odtąd pełnoprawni ministranci młodsi

 

Staż kandydacki chłopcy rozpoczęli rok temu,
większość z nich wraz z przygotowaniem do I Komunii Św.

 Przez cały okres spotykali się na swoich zbiórkach, gdzie zapoznawali się z tajnikami służby ministranckiej. Zbiórki odbywały się w Oratorium, miejscu spotkań i modlitwy dzieci i młodzieży parafii katedralnej.

Nowowyświęconym ministrantom życzymy wytrwałości przy ołtarzu Pana, gorliwości w służbie. Przy okazji serdecznie dziękujemy rodzicom za zaufanie i powierzenie chłopców naszej pasterskiej opiece. 

Dziękujemy wszystkim, którzy na różny sposób wspierają duszpasterstwo ministrantów w parafii katedralnej. Nasze podziękowania składamy na ręce ks. Proboszcza Dariusza Mioduszewskiego. 

xTK

 

Nowi lektorzy w parafii Samogoszcz

Pomimo epidemii nie poddali się

W Święto Matki Kościoła i Dzień Dziecka grono lektorów parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy powiększyło się o pięciu lektorów. Czterech z nich było dotychczas ministrantami,  jeden nie. Po kilku miesiącach przygotowań, przerwie spowodowanej epidemią i powrocie do kościoła mogliśmy wreszcie wrócić do kościoła, by w gronie rodziców, rodzeństwa i krewnych celebrować Mszę św.

Podczas Eucharystii spełniło się jedno z pragnień chłopców, aby zostać lektorem.

Niech Słowo Boże kształtuje ich charaktery i przemienia serca, by zawsze byli oddani Panu.

 
Matko Kościoła módl się za nimi!

 

Ks. Bogusław Filipiuk, proboszcz

Moja praca z ministrantami...

Świadectwo ks. Jarosława

Jakiś czas temu powstał pomysł, aby zaprosić obecnych księży do podzielenia się swoim doświadczeniem bycia minisrantem. Ks. Jarek bardzo chętnie zgodził się powiedzieć kilka słów do naszej kamery na temat swojej pracy w dalekich Andach

Wejdź na diecezjalny kanał 

 YOUTUBE

 

Dziękujemy ks. Jarkowi za poświęcony czas! 
Prosimy o przekazanie naszych pozdrowień swoim podopiecznym na misjach.  

Parafia NMP Matki Kościoła ma nowych lektorów i ministrantów

Piękny owoc rocznej formacji w Łukowie

Przedzień uroczystości Trójcy Przenajświętszej A.D 2020 to święto  Służby Liturgicznej w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie. 

 

Przez posługę ks. Proboszcza Krzysztofa Stepczuka parafia wzbogaciła się o nowych 10 lektorów i 6 ministrantów. Ks. Pawłowi Pajdoszowi dziękujemy za wytrwałą i owocną pracę ze Służbą Liturgiczną. 

Gratulujemy i życzymy Wam, Waszym rodzinom Bożego błogosławieństwa  i wszelkich łask. A drogim lektorom nowoustanowionym mocnego przepowiadania Słowa Bożego. 

Służcie przy Ołtarzu jak najdłużej! 

Obszerniejsza relacja na parafialnym profilu facebook Matki Kościoła w Łukowie 

Ministranci kolejnych stopni w Katedrze

Czyli od kandydata do ministranta ołtarza

Od kilku lat w katedrze siedleckiej praca z ministrantami opiera się o system stopni ministranckich, zaproponowany jeszcze przez ks. Franciszka Blachnickiego, inicjatora ruchu Światło-Życie.
Każdego roku formacyjnego ministranci po spełnieniu wymaganych warunków są promowani na kolejne stopnie. 

Poszczególne stopnie różnią się strojem oraz możliwością spełniania funkcji liturgicznych. Na kadym stopniu podejmowana jest inna tematyka spotkań formacyjnych. Wytyczne programowe zostały ustalone w Dyrektorium Służby Liturgicznej dla całej Polski.

obłóczyny choralisty


Choralista
to ważny stopień formacji ministranckiej. Najważniejszą funkcją choralisty jest dawanie znaków dzwonkami. Czyni to podczas wyjścia z zakrystii, trzykrotnie dzwoniąc dzwonkiem, który wisi przy drzwiach zakrystii. Oprócz tego uderza w gong i dzwoni dzwonkami w czasie Eucharystii. W czasie formacji choralista uczy się śpiewu oraz odpowiedzi na wezwania kapłana podczas Mszy Świętej.

Choraliści służą przy przy ołtarzu w białej komży i czerwonej pelerynie.

  

Obłóczyny ministranta światła


Ministrant światła
jest świadkiem Chrystusa, niosąc Jego światło. Na zbiórkach w szczególny sposób zagłębia się w symbolikę światła. Chrystus bowiem został zapowiadany jako Światłość. Sam również nazywał siebie Światłością świata. Do obowiązków ministrantów światła należy noszenie świec podczas procesji oraz w czasie odczytywania Ewangelii.

Ministrant światła służy w czerwonej albie, przepasanej czerwonym  paskiem, w komży.

 

 

Nowi ministranci księgi


Ministrant księgi
odpowiedzialny jest za wszelkie księgi liturgiczne używane podczas Mszy Świętej oraz nabożeństw. Przed liturgią do jego obowiązków należy zaznaczenie odpowiednich czytań w lekcjonarzu, przygotowanie Ewangeliarza oraz Mszału. Podczas Mszy Świętej podaje Mszał kapłanowi sprawującemu Eucharystię. Musi więc znać dokładnie układ i rozmieszczenie tekstów.

Ministrant księgi  służy w czerwonej albie, przepasanej filetowym paskiem, w komży.

 

 

Ministrant ołtarza z zielonym paskiem


Ministrant ołtarza służy kapłanowi przez przynoszenie i podawanie darów oraz wcześniejsze ich przygotowanie. Dlatego też na zbiórkach formacyjnych poznaje wszystkie naczynia oraz szaty liturgiczne. Troszczy się również o to, aby były one otoczone wielkim szacunkiem.

Ministrant ołtarza służy w czerwonej albie, przepasanej zielonym paskiem, w komży.

 

 

 

 Praca z ministrantami niewątpliwie zajmuje wiele duszpasterskiego czasu. Jest jednak o tyle wdzięczna, że to co zostanie ukształtowane jak miłość do Boga i do liturgii Kościoła pozsotaje wartością niezbywalną na zawsze w sercu młdego chłopaka. 

Zapraszamy do galerii zdjęć, dzięki uprzejmości p. Romana Sikorskiego. 

xTK, DDSL

Ożywienie w parafii Ducha Św. w Siedlcach

Czyli jak rozrasta się służba liturgiczna w Duchu Świętym

 

 Ministranci i lektorzy Parafi Ducha Świętego spotkali się w sobotni poranek na zbiórce, aby wspólnie zgłębiać swoją wiedzę o liturgii. Dowiedzieli się, co symbolizują procesje w pierwszą niedzielę miesiąca oraz ćwiczyli asystę na niedzielną sumę.

Na sumie Odpustowej ( Zesłanie Ducha Świętego) 5 ministrantów stało się lektorami oraz 4 kandydatów zostało ministrantami.

Cieszymy się,  że zwiększyło się grono służących Panu w naszej parafi. Lektorom życzymy mocy  Ducha Świętego do proklamacji słowa Bożego,  a ministrantom odwagi do wykonywania posług w czasie liturgii.

Galeria zdjęć - kliknij

Pozdrawiamy,

ministranci Parafi Duch Świętego w Siedlcach

HotC16challenge2 Nie boję się wirusa!

Czyli schola z Kłoczewa w akcji!

NIe boję się wirusa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

I Skupisko Lektorskie

Czyli znajdź czas dla Boga

Zasadniczym celem skupiska lektorskiego jest umacnianie zażyłej więzi  dorastających mężczyzn z Jezusem, która swe swe źródło ma w posłudze ministranckiej i Słowa Bożego przy ołtarzu. 

Zapraszamy ministrantów i lektorów w wieku od 15 lat (od VIII klasy SP) do Wyższego Seminarium Duchownego na przygodę z Panem Bogiem.  Uczestników prosimy o przywiezienie ze sobą Pisma św., przyborów toaletowych, ubioru sportowego i do posług liturgicznych oraz własny śpiwór.

Skupisko jest organizowane przez Duszpasterstwo Powołań 

 PLAN SKUPISKA

PIĄTEK 16.10

 1. Przyjazd do godz. 16.00
 2. Godz. 16.15: 
  • Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • Konferencja wprowadzająca 
  • Zawiązanie wspólnoty
  • Podział na mniejsze grupy i seminarium bez tajemnic
   • Wycieczka po Seminarium Duchownym
 3. Godz. 16.30: Przygotowanie do Liturgii (możliwość spowiedzi)
 4. Godz. 17.00: Eucharystia
 5. Godz. 18.00: Kolacja
 6. Godz. 19.00: Rekreacja (TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ KLERYKAMI, SIŁOWNIA, PIŁKARZYKI, ETC,)
 7. Godz. 20.30: Film pt. „Największy dar”
 8. Godz. 21.30: Biblijny rachunek sumienia i przygotowanie do medytacji – rozdanie tekstów na jutro; modlitwy we wspólnocie
 9. Godz. 22.45: Milczenie z Jezusem – czas silentium
 10. Godz. 23.00: Gaszenie świateł i cisza nocna.

SOBOTA 17.10

 1. Godz. 7.30: Pobudka
 2. Godz. 8.00:
  • Hymn: Chrystus Wodzem
  • biblijna medytacja
  • Jutrznia
 3. Godz. 9.00: Śniadanie
  • kawa lub herbata
 4. Godz. 10.00: Liturgiczna posługa lektorów (WARSZTATY Z PODZIAŁEM NA GRUPY)
 5. Godz. 11.30: próba liturgiczna
 6. Godz. 12.00: Eucharystia
 7. Godz. 13.00: Obiad
 8. Godz. 13.30: Rekreacja (TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ Z KLERYKAMI, SIŁOWNIA, PIŁKARZYKI, ETC)
 9. Godz. 15.00: Różaniec biblijny
 10. Godz. 16.00: Podwieczorek i rozjazd.

Jak się zapisać? 

Wyłącznie poprzez stronę, przez formularz zgłoszeniowy, który mamy z boku strony (po prawej zapisz się) 

ewentualnie kliknij: formularz zgłoszeniowy

Zgłoszenia dokonujemy wyłącznie przez formularz na stronie, najpóźniej do 9 pażdziernika. Liczba miejsc ograniczona do 50. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Jeżeli kapłan jako opiekun uczestniczy ze swoją grupą to koszt od osoby wynosi 40 zł. Jeśli grupa nie ma opiekuna to koszt wynosi 50 zł (10zł na pokrycie kosztów wynajęcia opiekuna). Opiekunem może być także osoba pełnoletnia oddelegowana przez księdza (np. rodzic).  Najlepiej dokonać płatności przelewem za całą grupę, ewentualnie na miejscu.

Nr konta: 
43 1020 4476 0000 8602 0068 0074
W tytule parafia i liczba osób

W przypadku płatności na konto można do formularza załączyć potwierdzenie przelewu

Do zobaczenia na skupisku!

Wirtualny spacer po katedrze

Piękna, majestatyczna, wzniosła katedra siedlecka

Cieszymy się, że możemy zaprezentować krótki film o katedrze siedleckiej. Wejść do jej wnętrza, jak również zobaczyć z nieznanej dotąd strony dzięki nowej technologii. 

Zapraszamy na wirtualny spacer. Przy okazji będziemy wdzięczni za pozostawienie po sobie subskrypcji na diecezjalnym kanale służby liturgicznej. Będziemy starali się często go aktualizować o nowe dokonania ministrantów i lektorów w diecezji. Dzięki temu można śledzić wszystkie wydarzenia na bieżąco. Możliwe są też w przyszłości transmisje on-line. 

 

Zapraszamy na kanał YT - Służba Liturgiczna Diecezji Siedleckiej

Kandydaci na ministrantów

Czyli początki służby przy ołtarzu

W bieżącym roku formacyjnym 2020/21 wyjątkową troską pragniemy objąć kandydatów na ministrantów. W następnych latach będziemy szczególną opieką obejmiemy kolejne stopnie ministranckie wypracowane przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. 

Czcigodni Księża Proboszczowie, drodzy Księża Opiekunowie!

Jeśli w parafii nie ma ministrantów lub służba liturgiczna wymaga wsparcia to dobra okazja, aby sytuacja się zmieniła. Wskazane jest, aby z grup dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. zaprosić chłopców do służby przy ołtarzu w stopniu kandydata. 

Można wykorzystać następujące filmy promujące służbę liturgiczną jako wspólnotę młodych serc. Ks. Proboszcz lub ks. Opiekun może zaprosić chłopaków na salkę parafialną i wyświetlić takie lub własne filmiki promocyjne
 
A może jeden z  filmów promocyjnych nadesłanych na konkurs "Moja Drużyna"? 
 

Jeśli zrodziły się pytania typu:

Z jakiej książki prowadzić spotkanie? 

Czy jest gotowy formularz przyjęcia do grona kandydatów na ministranta? 

Gdzie znaleźć niezbędne informacje? 

Przejdź do odpowiedniej zakładki na naszej stronie lub kliknij poniższe zdjęcie

Kandydaci i ministranci w Grębkowie!

Przygoda z ołtarzem Pana

W niedzielne przedpołudnie, 11 października 2020 w parafii Grębków odbyła się bardzo ważna uroczystość. Przed rozpoczęciem Mszy świętej o godzinie 9.00 miał miejsce obrzęd przyjęcia 18 kandydatów i ministrantów. Kandydaci będą przygotowywali się do pełnienia służby liturgicznej przy ołtarzu, natomiast ministranci młodsi podejmą posługę, do której przygotowywali się przez rok

Opiekun ministrantów - ks. Karol Biardzki, przedstawił zgromadzonym kandydatów. Chłopcy potwierdzili swoją obecność oraz chęć służby przy ołtarzu wypowiadając odważnie: Jestem. Po modlitwie błogosławieństwa odmówionej przez przewodniczącego liturgii ks. kan. Marka Zalewskiego - proboszcza naszej parafii, rodzice kandydatów pomogli założyć im szarfy, w których będą uczestniczyć w liturgii. 

Następnie odbyły się obłóczyny 7 nowych ministrantów. Chłopcy z klasy IV i V, po czasie rocznej kandydatury, doczekali się dnia, w którym uroczyście zostali włączeni do grona ministrantów naszej parafii. Ks. proboszcz odmówił modlitwę błogosławieństwa nad chłopcami, a następnie pobłogosławił stroje liturgiczne. W przywdzianiu barwnych pelerynek pomogli ministrantom ich rodzice. W tym czasie schola parafialna rozpoczęła śpiew drugiej zwrotki ministranckiego hymnu. Kandydaci oraz nowi ministranci ubrani w przeznaczone dla nich stroje liturgiczne zajęli miejsca w prezbiterium.

Podczas Eucharystii otaczaliśmy naszą szczególną modlitwą tych 18 chłopców, którzy dziś zasilili szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Ks. Rafał Pietruczuk podkreślił w homilii jak wielką radością jest dla całej wspólnoty parafialnej, zgromadzonej na uczcie eucharystycznej, fakt że powiększyło się grono tych, którzy są najbliżej ołtarza.

Na zakończenie Mszy świętej reprezentant kandydatów oraz ministrantów podziękował ks. proboszczowi za włączenie chłopców do służby przy ołtarzu. Ks. Marek podkreślił, że służba ministrancka wiąże się z wielkim zaszczytem i odpowiedzialnością. Jednocześnie podziękował rodzicom naszych chłopców za to, że chcą by ich synowie służyli do Mszy świętej.

Po zakończonej Eucharystii nowi kandydaci i ministranci wraz z rodzicami i księżmi spotkali się w salce parafialnej na słodkim poczęstunku.

Mamy nadzieję, że chłopcy będą wiernie trwali przy ołtarzu Pana Jezusa, a ich postawa będzie zachętą dla innych młodzieńców z naszej parafii, którzy w przyszłości powiększą grono służby liturgicznej.

Polub nasz diecezjalny kanał YT

Zapraszamy również na profil Facebook 

 

Parafia Grębków

Kandydaci w Garwolinie

Kolegiata ma nowych kandydatów

4 chłopców, którzy przyjęli niedawno sakrament pierwszej komunii św. zostało włączonych do grona kandydatów, a jeden po rocznym przygotowaniu, został ministrantem

Serdecznie gratulujemy!

Życzymy chłopcom Bożego błogosławieństwa i kolejnych stopni na drodze Liturgicznej Służby Ołtarza.

Komunikat Bpa Kazimierza

Posługa liturgiczna w dobie pandemii

Mając na uwadze zwiększającą się gwałtownie liczbę zakażeń koronawirusem i wprowadzone przez władze państwowe nowe obostrzenia sanitarne, dotyczące również udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U. z 2020 poz. 1829), a także w oparciu o Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października br. niniejszym informuję, że:

 1. Od dnia 17 października br. na mocy powyższego Rozporządzenia § 1 p. 6 b zostaje wprowadzony przepis, że „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku, gdy zgromadzenie odbywa się:
  • w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1 z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  • na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
 2. W związku z powyższymi ograniczeniami, jak również mając na uwadze dobro duchowe wiernych, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam – do odwołania – ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej i osobom przebywającym na jej terenie.
 3. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej i w święta nakazane nie jest grzechem. Jednocześnie zobowiązuję osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie ze wspólnotą Kościoła poprzez uczestniczenie we Mszy św. transmitowanej w radiu, telewizji lub internecie. Zachęcam – przy zachowaniu roztropności i wszystkich zaleceń sanitarnych – do udziału w Eucharystii w dni powszednie, kiedy gromadzi się zazwyczaj mniejsza ilość wiernych niż w niedzielę.
 4. rzypominam, o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk oraz o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta. Maseczek lub przyłbic winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią. Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.
 5. Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, jeżeli o to proszą. Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
 6. W kwestii sakramentu pokuty przypominam, że właściwym miejscem jego sprawowania jest konfesjonał, jednakże z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć także poza konfesjonałem (kan. 964 § 3 KPK). W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i większej odległości między penitentem a spowiednikiem. Nie można jednak spowiadać w mieszkaniach duchownych. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale, należy zabezpieczyć kratki folią, która ma być często zmieniana lub dezynfekowana.
 7. Mając na uwadze bezpieczeństwo kapłanów i wiernych zalecam, aby na czas, gdy parafie znajdują się w obszarze objętym strefą czerwoną, zostały zawieszone spotkania wszystkich grup parafialnych, odbywające się w salkach duszpasterskich.
 8. Informacje dotyczące organizowania na cmentarzach nabożeństw czy liturgii w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostaną podane w odrębnym komunikacie.
 9. Bardzo proszę – w duchu odpowiedzialności za zdrowie własne i innych osób – o przyjęcie ze zrozumieniem powyższych zaleceń. Proszę jednocześnie o ufną modlitwę, szczególnie przez przyczynę Matki Bożej Różańcowej i naszych Błogosławionych Męczenników z Pratulina, o powrót do zdrowia kapłanów oraz wiernych naszej diecezji zakażonych koronawirusem, o radość nieba dla zmarłych i pociechę dla ich najbliższych, a także o siły fizyczne i duchowe dla wszystkich, którzy poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej, a zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia. Niech nadal w naszych kościołach, po każdej Mszy św., zanoszona będzie błagalna Suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…”, a do modlitwy wiernych zostanie dołączone wezwanie o ustanie epidemii.

Z pasterskim błogosławieństwem
+ Kazimierz Gurda
BISKUP SIEDLECKI
L. dz. 881/2020
Siedlce, dnia 17 października 2020 r.
_

Do świętej
przystępuję służby

Chcę ją dobrze pełnić
Jak zostać ministrantem?